Syn.: Convallaria latifolia Mill., Polygonatum majale (L.) All., Lilium-convallium majale (L.) Moench, Lilium convallium Garsault, nom. inval.
Česká jména: lilium konvalium (Černý 1517), konvallium (Veleslavín 1598), bíser konvalínka (Presl 1819), biser, konvalinka (Opiz 1852), bíser jarní, konvalinka (Sloboda 1852), konvalinka vonná (Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: kokorík landyš, hruštička, perlíček, perlokvět, konvalinka, biser, landyš (Reuss 1853), konvalinka (Novacký 1936), konvalinka voňavá (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Eurasijský druh rozšířený téměř v celé Evropě a severní Asii, zavlečen také do Severní Ameriky. U nás běžný druh, pěstuje se i v zahradách.
Ekologie: Roste ve světlých lesích, v křovinách i na loukách, na vlhčích humózních půdách, v pásmu od nížin až do subalpínského stupně. Kvete od května do června.
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, 10–30 cm vysoká, stvol přímý, bazální listy 2, řapíkaté, kopinaté, květy v jednostranném hroznu, bílé, vzácně nafialovělé, vonné, zvonkovité. Plodem je červená bobule.
Využití: V zahradách se pěstuje řada kulturních forem toho druhu, pro výraznou vůni se využívá pro výrobu mýdel, parfémů i šňupavého tabáku. Je značně jedovatá, jsou známy případy, kdy byla zaměněna za česnek medvědí (Allium ursinum). Listy slouží i k výrobě zeleného barviva.
Ohrožení a ochrana: U nás je poměrně hojně rozšířeným druhem, na Slovensku je z hlediska ohrožení zařazena k méně dotčeným druhům (LC). Částečně zákonem chráněným druhem je v Polsku.
Fotografováno v květnu 2004 (Česko, Morava, Bílé Karpaty, Čertoryje).